Lista aktualoności
Prezentacja Przyrodnika Ustrońskiego
29 czerwca w RLOEE „Leśnik” w Ustroniu Jaszowcu odbyła się prezentacja 17 zeszytu „Przyrodnika Ustrońskiego”, periodyku wydawanego przez Ustroński Klub Ekologiczny.
Zawartość tematyczną zeszytu zaprezentował Aleksander Dorda, członek Ustrońskiego Klubu Ekologicznego. Jego zdaniem zagadnienia poruszane przez autorów mogą być doskonałym punktem wyjścia do czytelniczych poszukiwań . Przyrodnik Ustroński w roli bibliotecznego przewodnika to doskonały pomysł by zagadnienia poruszone w regionalnym ujęciu zobaczyć w makroskali.
Podobnie jak we wcześniejszych wydaniach 17 zeszyt Przyrodnika Ustrońskiego prezentuje szeroki wachlarz tematów wśród których nie brakuje prezentacji dziedzictwa przyrodniczego, działań ochronnych oraz najpilniejszych problemów związanych z wpływem rozwoju cywilizacyjnego na przyrodę. W najnowszym wydaniu Przyrodnika Ustrońskiego warto zwrócić uwagę na tekst autorstwa Zygmunta Białasa poświęcony twórczości wybitnego ustrońskiego akwarelisty Bogusława Heczki. O stratach w drzewostanach spowodowanych w ostatnich lasach przez wichury pisze Leon Mijal, nowe narzędzia prawne w walce o czyste powietrze prezentuje Małgorzata Węgierek , a o konsekwencjach rozwoju nowoczesnej infrastruktury komunikacyjnej dla szlaków migracyjnych zwierząt dowiemy się z tekstu Michała Sarnowskiego.
„Przyrodnik Ustroński” to pismo , które w konsekwentny sposób prezentuje szeroko rozumianą ochronę środowiska na terenie Śląska Cieszyńskiego. Rocznik jest jedyną w swoim rodzaju kroniką dokumentującą podejmowane przez lokalne społeczności działania na rzecz ekologii, prezentacji walorów przyrodniczych regionu, edukacji ekologicznej a także pojawiających się w tych dziedzinach zagrożeń . „Przyrodnik Ustroński” z dużą pieczołowitością przywraca również pamięć o postaciach zasłużonych dla rozwoju nauk przyrodniczych , społecznej świadomości ekologicznej i ochrony zasobów naturalnych cieszyńskiej ziemi. Od pierwszego numeru „Przyrodnika Ustrońskiego” ogromna wartością wydawnictwa są zdjęcia ilustrujące teksty, często pochodzące z prywatnych archiwów . Materiały zamieszczane w Przyrodniku i redakcja samego pisma to efekt społecznej pracy i zaangażowania wielu osób z różnych środowisk, które łączy wrażliwość na piękno natury i potrzeba ochrony lokalnego dziedzictwa przyrodniczego.